DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

co je penzijní připojištění

 

 

 

 

Co byste měli vědět o
PENZIJNÍM PŘIPOJIŠTĚNÍ


 

Penzijní připojištění je způsob spoření, u kterého lze čerpat velice výhodný státní příspěvek a daňové úlevy, pokud klient dodrží smluvní podmínky - spoří určenou minimální dobu a peníze nevybere dříve než v 60. roce života. Lze si tím vytvořit určitou rezervu na stáří.

Výhody penzijního připojištění:

- Stát dotuje každou úložku do penzijních fondů.

- Daňovou úlevu má ta část příspěvků, která překračuje 500 Kč měsíčně, a to až do výše 12 000 Kč ročně - ty si každý účastník penzijního připojištění může odečíst z daní.

- Daňové výhody se týkají i příspěvků zaměstnavatelů, kteří svým zaměstnancům na penzijní připojištění pravidelně přispívají v rámci zaměstnaneckých benefitů.

Základem penzijního připojištění je smlouva uzavřená s penzijním fondem. Smlouva mimo jiné obsahuje penzijní plán, upravující všechny možné formy dávek a závazky fondu vůči klientovi. Každý fond nabízí různé typy dávek a účastník si může vybrat, který typ mu nejvíc vyhovuje. 

Smlouvu ani penzijní plán nemůže fond nikdy sám od sebe měnit, může tak učinit jedině po písemné dohodě s klientem. Proto si smlouvu vždy pečlivě prostudujte!

Ve smlouvě a penzijním plánu musí být mimo jiné stanoveny druhy penzí a dávek:

- povinně poskytovanou penzí je pouze penze starobní, ostatní penze - pozůstalostní, výsluhovou a invalidní může, ale nemusí penzijní fond nabízet

- povinně poskytovanou dávkou je jednorázové vyrovnání a odbytné

Minimální, případně maximální pojistná doba:

- U starobní penze zákon ukládá současné splnění dvou podmínek pro vznik nároku na její výplatu - věk (60 let) a uplynutí pojištěné doby (minimálně 5 let).

- U výsluhové penze si po 15 letech může účastník vybrat polovinu peněz, aniž by dosáhl 60. let věku. Většina fondů to umožňuje.

- Invalidní penze umožňuje vybírat peníze ještě před dosažením 60. roku života, pokud se klient stane plně invalidním. Podmínkou jsou alespoň tři roky spoření.

- Pozůstalostní penze - je vyplácena osobám určeným ve smlouvě pro případ smrti účastníka.

Peníze se dají z penzijního připojištění čerpat jako:

- Jednorázové vyrovnání - klient jednorázově obdrží všechny naspořené peníze, včetně státního příspěvku a zhodnocení připsaných v každém roce fondem.

- Doživotní penze - klientovi je doživotně vyplácena penze.

- Pozůstalostní penze - pravidelná penze je vyplácena osobám určeným ve smlouvě v případě úmrtí účastníka po dobu stanovenou penzijním plánem.

- Odbytné - náleží účastníkovi, který zaplatil příspěvky aspoň na 12 kalendářních měsíců a jeho připojištění trvalo minimálně rok. Mohou ho dostat i fyzické osoby určené ve smlouvě, pokud nevznikl jiný nárok. Při odbytném se ale ztrácí nárok na státní příspěvky a výnosy z nich.

- Dědictví - pokud účastníkovi nebyla vyplácena penze a nevznikl nárok na odbytné nebo pozůstalostní penzi.

Jak fondy pro penzijní připojištění fungují:

Penzijní fond může podnikat jedině se státní licencí. Veškeré hospodaření a investice fondů podléhají dozoru České národní banky. Úložky klientů jsou i s připsaným státním příspěvkem zhodnocovány investicemi fondu. Podle zákona se roční zisk dělí tak, že minimálně 5 % jde do rezervního fondu, maximálně 10 % připadne akcionářům a zbytek (zatím vždy 85 %, popř. více) připadne klientům. Protože fondy nesmí při investování peněz klientů riskovat, je jejich investiční strategie výlučně konzervativní. Všechny typy penzí upravuje zákon. Typy dávek a další náležitosti jsou definovány v penzijním plánu, který je součástí smlouvy. Smlouvu nemůže fond změnit, leda se souhlasem účastníka. Každý nový penzijní plán musí fond povinně nabídnout každému účastníkovi, který se může rozhodnout, zda zůstane u starého plánu, nebo si zvolí nový. Penzijní plány schvaluje ČNB.

Pravidla penzijního připojištění:

Spoření probíhá formou pravidelných měsíčních úložek. K nim stát poskytuje příspěvky, které mohou dosáhnout až 50 % z výše vlastního příspěvku klienta (viz tabulka). Všechny penzijní fondy umožňují toto spoření přerušit, aniž by klient po obnově úhrady přišel o státní dotace. Uložené peníze se nadále zhodnocují. V krajním případě lze po 12 měsících trvání připojištění a zaplacení příspěvků na toto období připojištění zrušit a veškeré peníze předčasně vybrat formou odbytného. Při odbytném se ale ztrácí nárok na státní příspěvky a výnosy z nich.

Penzijní připojištění - příspěvky účastníka a státu

Výše příspěvku účastníka (v Kč)

Výše státního příspěvku (v Kč)

100 až 199

50 + 40 % z částky nad 100 Kč

200 až 299

90 + 30 % z částky nad 200 Kč

300 až 399

120 + 20 % z částky nad 300 Kč

400 až 499

140 + 10 % z částky nad 400 Kč

500 a více

150 Kč

Co penzijní připojištění čeká v nejbližší době:

Současná podoba penzijního připojištění s největší pravděpodobností dozná v blízké době změny.

Ministerstvo financí už připravilo návrh, podle něhož by měli dostat státní příspěvek pouze ti, kteří hodlají své penzijní připojištění opravdu použít k původnímu účelu, tudíž k pravidelnému vylepšení své penze. Nebyla by tedy zvýhodněna výplata jednorázová, ale pouze měsíční.

Připravována je také změna zákona, která přiblíží fungování penzijních fondů běžným podílovým fondům a rovněž by měl být oddělen klientský majetek tak, aby mohlo být zprůhledněno, jak nákladně fondy svěřený majetek spravují, což je zatím málo transparentní.

Nejdůležitější je ale změna investiční strategie fondů, které dosud, protože nesmějí riskovat, přináší malé výnosy. Klienti by v budoucnu měli mít možnost si vybírat mezi několika různými penzijními plány, které budou slibovat různou míru zhodnocení vložených úspor - přirozeně s různou mírou rizika.

 

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

Proč uzavřít penzijní připojištění ještě před reformou?

  • Výhodné podmínky současného penzijního připojištění budou zachovány (garance nezáporného zhodnocení, nutná doba spoření, podmínky pro výplatu včetně pozůstalostní i výsluhové penze).

  • Zvýšení státních příspěvků se bude vztahovat i na stávající smlouvy.

  • Do nového spoření v rámci III. pilíře je možné přejít kdykoli, z nového do starého penzijního připojištění přestoupit nelze.

  • Čím dříve začnete spořit, tím více peněz budete mít na důchod.