DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vaše názory

Do druhého pilíře důchodového systému plánuje vstoupit 27 % obyvatel České republiky – 76 % populace se obává, že díky reformě mohou přijít o naspořené peníze

 

Praha, 6. října 2011

 

Do druhého pilíře reformovaného důchodového systému plánuje v tuto chvíli vstoupit přibližně 27 % obyvatel České republiky ve věku 15 - 59 let. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro Fincentrum realizovaného u příležitosti organizace 121. Žofínského fóra. To se právě dnes věnuje reformním krokům vlády a jejich dopadům na veřejné finance a státní rozpočet pro rok 2012. Pouze 1 % dotázaných věří, že se díky penzijní reformě budou mít v důchodu lépe a celých 76 % populace se obává, že díky reformě mohou přijít o naspořené peníze.

 

Připravované změny důchodového systému jsou jednou z nejdůležitějších reforem, která se dotkne všech obyvatel České republiky. Je však také velkou výzvou pro finanční instituce, neboť soudě podle dosavadních výsledků výzkumů o postojích veřejnosti většina obyvatel naší země význam této reformy a zabezpečení na stáří podceňuje. Nezastupitelná je proto role kvalitních finančních poradců, kteří dokážou vysvětlit rizika a přínosy penzijní reformy a rozptýlit jejich obavy,“ uvedl Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.

 

Výsledky výzkumu ukazují, že většinová populace nemá zájem o aktivní hledání informací o důchodové reformě. Přesto, že informace o důchodové reformě plní stránky tuzemských médií již několik měsíců, má pocit nedostatku informací o ní 62 % dotázaných obyvatel ČR. Větší pocit informovanosti mají obecně občané s vyšším dosaženým vzděláním a s vyšším příjmem.

 

Rozdíl mezi 2. a 3. pilířem reformovaného důchodového systému vnímá pouze čtvrtina obyvatel ČR. Zbylé tři čtvrtiny dotázaných obyvatel nedokážou rozdíl mezi druhým a třetím pilířem správně vysvětlit.

 

Do druhého pilíře by aktuálně vstoupilo přibližně 27 % dotázaných obyvatel České republiky. Častěji jsou pro vstup do nového pilíře rozhodnuti mladí lidé s vyšším stupněm dosaženého vzdělání. Poměr mezi muži a ženami je v tomto parametru vzácně totožný,“ dodal Petr Stuchlík.

 

Výhody spoření ve druhém pilíři vidí dotázaní nejčastěji v tom, že je výhodné (22 % dotázaných), že je cestou, jak se zajistit na stáří (17 %) a že nabízí možnost naspořené prostředky dědit (14 %). Lidé, kteří do druhého pilíře neplánují vstoupit, tomuto způsobu zajištění na stáří nedůvěřují (29 % respondentů), mají pocit, že jejich věk je příliš vysoký (11 %) nebo je podle nich příliš rizikové, nemají pro spoření dostatečný příjem nebo prostě nemají zájem spořit (shodně 6 % respondentů).

 

Zajímavé jsou také názory a představy, které si lidé v souvislosti s penzijní reformou vybavují:

 

  • 51 % osob si myslí, že v souvislosti s reformou bude muset více spořit na své stáří;

  • 39 % osob má s reformou spojenu informaci, že půjdou do důchodu ve vyšším věku;

  • 27 % osob zastává názor, že bez její realizace se dostane ČR do problémů s financováním důchodů;

  • 15 % osob v souvislosti s reformou napadne, že půjde do důchodu v 70 letech;

  • pouze 1 % dotázaných si myslí, že se díky penzijní reformě bude mít v důchodu lépe.

 

Výzkum k připravované důchodové reformě byl realizován na přelomu září a října 2011 formou osobních rozhovorů se 740 obyvateli ČR. Výsledky výzkumu tvoří přílohu této tiskové zprávy.

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...